בית גרטרוד קראוס

בית הראשונים של כפר האמנים עין הוד והארכיון ההיסטורי 
ליצירת קשר: שולי לינדר ירקוני
מייל: shuliyarkony@gmail.com

yad_gertrud_pict4

"בית גרטרוד קראוס" – כניסה

גרטרוד קראוס נולדה באוסטריה בשנת 1903. היא חיה ויצרה באוסטריה ובגרמניה עד עלייתה בשנת 1935. בארץ המשיכה ביצירת מחול אקספרסיוניסטי בו שאפה להביע באמצעות התנועה רוחניות שמעבר לגשמי והגופני. בשנת 1968 זכתה, כהוקרה על הישגיה האמנותיים, בפרס ישראל בתחום המחול.
בשנת 1953 הצטרפה כחברה לכפר האמנים עין הוד בהזמנתו של מרסל ינקו ,מייסד הכפר. היא הייתה אמנית טוטלית, ובנוסף להיותה רקדנית, כוריאוגרפית ומורה, עסקה גם בציור, פיסול ומוסיקה. היא שילבה אידיאולוגיה ואמנות עם נחישות ואמונה בצדקת דרכה.
ביתה של גרטרוד קראוס נמצא בכניסה לכפר האמנים בואכה הכיכר המרכזית. בגינת הבית, ולצד המשעול המוביל מהשער המעוטר לכניסה, גן פסלים קטן וגן קקטוסים מיוחד במינו אותה טיפחו היא וחברתה לחיים אלזה שרף ז"ל.
מאז הורישה את ביתה בעין הוד לחבריה לאגודה הוא משמש ארכיון הסטורי של תולדות הכפר ומוצגות בו יצירות של דור מייסדי הכפר, וחברי עין הוד שנפטרו, וכן חדר המשמר את מסורתה ולזכרה. מזה שנים רבות מתקיימים בו קונצרטים קאמרים וערבי עיון, הרצאות ומפגשים בתחומי תרבות שונים.

ב20 השנים האחרונות ניהלה את "בית גרטרוד קראוס" ועדה בראשות אליהו טורנר כיו"ר,חנה יוניצ'מן אשר התמקדה בתעוד אירועי הכפר, סיפורים, חגיגות ומסיבות, בכתב ובאלבומי צילומים, אורה להב שאלתיאל, ואנט סמואלס בארגון הקונצרטים. הועדה פועלת בהתנדבות. לחנה יוניצ'מן, אורה להב שאלתיאל ואנט סמולאס המנהלות  את "יד גרטרוד קראוס", הצטרפו שולי לינדר ירקוני ותמי שילה.

yad_gertrud_pict2