30 שנה לקשרי דיסלדורף עין הוד, וחודש התרבות היהודית בדיסלדורף

חודש התרבות היהודית במדינת נורד ריין וסטפליה (NRW) שדיסלדורף היא בירתה, מתקיים כל שנתיים בדיסלדורף ובערים הסמוכות לה, והשנה מציין 50 שנה לכינון היחסים בין ישראל לגרמניה, ומהווה חלק מאירועים המתקיימים במסגרת זו ברחבי גרמניה .
חודש התרבות היהודית כולל תכנית עשירה של אירועי תרבות בכל התחומים: אמנות פלסטית, שירה, ספרות, מוזיקה, מחול ותיאטרון, כולם תחת נושא אחד. השנה, כמתבקש, שמו דגש על ההיבט ההיסטורי.
היתה זו הזדמנות נאותה להרחיב את התמונה ולהציג גם את עין הוד ואמניה ואת הקשר ההדוק עם דיסלדורף המתמשך כבר שלושה עשורים. עיריית דיסלדורף ומוסדות תרבות שונים בעיר השותפים לקשר עמנו, קבלו את הצעותי ותמכו במימושן.
במהלך חודש פברואר ומרץ מוצגות תערוכות ומתקיימים מפגשים והרצאות בהשתתפות אמנים מעין הוד, וניתן דגש מיוחד על הכפר וייחודו.

ואלה האירועים:
אברהם אילת וערן ברק משתתפים בתערוכה קבוצתית של אמנים מישראל "kNOw Identity" (ציור, צילום, סרטים ומיצב וידאו) בגלריה לאוסברג. עבודת הוידאו ארט של אילת מוקרנת בחלל דמוי בונקר, והרישומים המקוריים מוצגים על הקיר בחלל המוביל אליו. קטע מיוחד מסרטו החדש של ערן ברק , על משפחתו, מוקרן בחלל הגלריה . ובמרכז לתרבות ואמנות דיגיטלית "אונומטו" התקיימה הרצאה מרגשת במיוחד של ערן על חייו, יצירתו בשילוב קטעים מסרטיו..

בתערוכה "כאן ושם" המציינת 30 שנה לחילופי האמנים מציגים בתיה אייזנווסר, רוני בן צבי, בתיה ואנג, גדעון סלע ולילך פלד יחד עם חמישה אמנים מדיסלדורף , כולםם היו אורחי עין הוד והתערו בה בזמן שהותם, דיטר קרול, אוטה ריי, נדיה נפה, קרן בוסר, פרנץ בוסר. התערוכה מוצגת בחלל התצוגה של ארגון האמנים BBK דיסלדורף במתחם האמנות המשלב גם מרכז לקולנוע וצילום. בתערוכה צילום , רישום, ציור ואובייקט.. לצד התערוכה הופק קטלוג שמשלב בתוכו , לצד מידע על האמנים המשתתפים, גם היסטוריה והתייחסותם של המארחים בדיסלדורף.
לאורך הנהר מוצגים צילומי ענק של דיוקנאות אמנים ודמויות מעין-הוד, מתוך הפרוייקט הצילומי הגדול "פנים אל פנים" שצילם האמן וילפריד נויזה בעין הוד. את הפרוייקט הציג בזמנו בפאב בכיכר ובמוזיאון ינקו דאדא. בפתיחה החגיגית הציג האמן מצגת המספרת את סיפורה של עין הוד וחבריה.
במוזיאון העיר, במסגרת תערוכה מקיפה על ההיסטוריה של הקהילה היהודית בדיסלדורף מאז 1945, מוצג לוח קיר המוקדש לעין הוד, ובתוכו מוצג דף מעיתון מקומי מ-1954 עם מאמר גדול על הקמת עין הוד ועל החיים בכפר.

נעמה ברקוביץ משתתפת בתערוכה "עימות" שהיא גם שותפה לאצירתה, בחלל לאמנות בעיר הילדן.
בנוסף, אמן הגרפיטי קוסטיה , הידוע בעולם הגרפיטי גם כג'קסון , אשר היה אורח עין הוד בחודשיים האחרונים, וצייר במהלך שהותו בארץ קירות בעין הוד (בריכת המים ומעברי התעלה ליד מגרש החנייה) בחיפה, תל אביב, ברמת הגולן ובים המלח יחד עם אמני גרפיטי ישראליים – הרצה על חוויותיו בישראל ובעין הוד ועל תופעת הגרפיטי בישראל, ובמסגרת זו הציג גם את ספר המסע שהופק בעקבות ביקורו בארץ, ולעין הוד יש בו מקום מכובד.

לא יאומן כמה פעמים שמענו את השם "עין הוד" באירועים שונים החל מטקס הפתיחה החגיגית של חודש התרבות בנוכחות ראש העיר , שרי ממשלה ונכבדי העיר, וכלה בפתיחת תערוכות, במסגרת מפגשים והרצאות , שהוקדשו לקשר בין דיסלדורף וישראל , ואף בהקשרים אחרים.

קטלוג אירועי חודש התרבות היהודית בדיסלדורף – במסגרת 50 שנה כינון יחסים ישראל גרמניה

תערוכה קבוצתית בגלריה לאוסברג

invitation lausberg gallery s

  • IMG_1120a-s

  • IMG_1133  s

  • IMG_1141 s

תערוכה "כאן ושם"

image003

לקטלוג התערוכה לחץ כאן.
תמונות מהתערוכה:

  • Aufbau Hier-Dort Foto 003 Lidia B. Gordon

  • Hier und Dort-Foto 001 Lidia B. Gordon

  • Hier und Dort-Foto 002 Lidia B. Gordon

  • Hier und Dort-Foto 024 Harold Augustin

  • Hier und Dort-Foto 028 Harold Augustin

 פרויקט צילומים "פנים אל פנים" לאורך הנהר

facetoface

לקטלוג התערוכה לחץ כאן.

תערוכה במוזיאון העיר

ein hod 1954 _ ier