תערוכה באולם הקטן – דורית מנטל / הוטנטוט

דורית מנטל- הזמנה

הוטנטוט / דורית מנטל
אוצרת: דניאלה טלמור
דורית מנטל אמנית ייחודית, וגם פעילה חברתית ופוליטית למען זכויות הפרט, זכויות בעלי החיים ואיכות הסביבה. במשך שנים ניהלה את "הוטנטוט" בית קפה-גלריה שהקימה בשכונת הדר שבחיפה, שם אירחה אמנים צעירים, להקות מתחילות ולהקות ג'ז. כעת, במלאות עשור לפטירתה בטרם עת, יזם אחיה הגדול, יובל מנטל, תערוכה של יצירותיה.
מנטל, שפעלה רבות למען התרבות והאמנות בעיר, נפטרה באופן פתאומי בגיל 51, בחוסר כול. אחרי שנים רבות של עשייה ציבורית, היא מצאה עצמה בשולי החברה, בלי שום סיוע. סמוך למותה כתבה אל הרשויות מכתב שבו גוללה את חוסר התמיכה המוחלט שהפגין כלפיה הממסד גם לאחר שהפכה מבעלת גלריה להומלסית. "אני מיואשת,"תיארה מנטל את מצוקתה, "אני נופלת בין הכיסאות ואין מושיע,"היא כתבה, אך לא ידעה עד כמה קרוב סופה הטרגי.
היתה לי הזכות להכיר את דורית כשלמדנו יחד באוניברסיטה, ולאחר מכן כשניהלה את "הוטנטוט". ראיתי איך השאיפה לחופש, שלום, אור ואהבה היתה שזורה בכל נימי נפשה. היא העניקה השראה לציירים וצלמים רבים, ותמכה באמנים בראשית דרכם. "הוטנטוט" שלה שימש כמקום מפגש תרבותי, ייחודי ואלטרנטיבי, שכמותו לא נראה עד אז בחיפה, וגם לא קם דומה לו מאז.
לאורך השנים השתלמה דורית מנטל בתחום האמנות הפלסטית. בשנים 1980-1985 למדה רישום, ציור, קולנוע, ותולדות האמנות במכון לאמנות של סמינר "אורנים" בקריית טבעון. בין 1986 ל- 1990 השלימה תואר ראשון באמנות היצירה באוניברסיטת חיפה. בשנים 1993-1995 למדה גרפיקה, אנימציה קלאסית, וידאו וקולנוע במרכז האקדמי לאמנות ועיצוב, ויצ"ו חיפה. ב – 1990 זכתה במלגת ראש החוג לאמנות לסטודנטים מצטיינים באוניברסיטת חיפה, וב-1991 זכתה במלגת קרן און אדלר לאמנים צעירים. ב-2006 הצטרפה למפלגת "עלה ירוק", והיתה מועמדת מטעמה לכנסת. לסניף הצפון של המפלגה הפכה את ביתה למקום אירוח לישיבות ופעילויות, ולמרכז פעיל למען זכויות אדם, בעלי חיים ושמירה על איכות הסביבה.
הציורים בתערוכה אינם מתמקדים בתקופת חיים מסוימת, אלא חולפים בין התרחשויות שונות מזמנים שונים. מבעד להם עולה דמותה של מנטל כאמנית אינדיבידואליסטית, המבטאת רגשות עמוקים וחוויות סוערות של נפש מיוסרת. השקפת עולמה הייחודית מעלה על הבד, בכל ציור מחדש, מבט ייחודי על החיים.
האינטואיטיביות המושלת בציוריה של דורית מנטל מזמינה את עוצמת החיות שלה לטרוף את החיים בהתפרשות חסרת מעצורים על מנעד של רגשות וחוויות תת הכרתיות. אך למרות האקספרסיביות הרבה שלהם, מתאפיינים ציוריה באינטימיות רבה, ומבטאים טווח נרחב של חוויות אנושיות. וכשמצבור אצור של חוויות פורץ כך אל הבד נדמה שהכול מתרחש עליו בעת ובעונה אחת, וכל ניסיון ליצור הפרדה בין עבר, הווה ועתיד מאבד משמעות. ההווה, שאמור לשלוט ברגע, כורע לעתים תחת כוחות העבר העצומים, בעוד העתיד מתעקש גם הוא לפלס לו מקום, ולייצג את הלא ידוע.

דורית מנטל 1

דורית מנטל

נשלח ב ארכיון תערוכות הגלריה