יוסי וקסמן – סופר, אמן פלסטי ומעצב

יוסי וקסמן - עין הוד

יוסי וקסמן – עין הוד

\r\n

יוסי וקסמן נולד ביפו וגדל בירושלים. למד פילוסופיה ותולדות האמנות באוניברסיטה העברית, והוא בוגר בהצטיינות במחלקות לתקשורת חזותית ווידיאו-ארט באקדמיה בצלאל. היום הוא מתגורר בכפר האמנים עין הוד. הוא חבר הכפר וחבר בז’ורי האמנותי של הכפר, ומציג באופן קבוע בגלריה המרכזית של עין הוד.

\r\n

 וקסמן פרסם עד היום חמישה רומנים ושני ספרי ילדים בהוצאת כתר, בהוצאת ידיעות ספרים ובהוצאת כנרת. ספרו השישי, “ליבּשֶן”, זכה בפרס אקו”ם ליצירה המוגשת בעילום שם, ובמענק של קרן הקולנוע הישראלי לפיתוח תסריט על פי הספר. ספרו החדש, ששמו הזמני “תולדות האמנות”, ושמספר את סיפור השריפה על הכרמל ואת סיפור עין הוד, עתיד להתפרסם ב-2014 בהוצאת חרגול-מודן. בין הספרים שכתב, “אלכסנדריה יקירתי”, “אל נא תאמר לי שלום”, “ויהי סיפור” ו”השחקנית”.

\r\n

 בתחילת דרכו כאמן וכמעצב הציג וקסמן בתערוכות קבוצתיות במוזיאון ישראל (בתערוכה “100 שנים לבצלאל”), בגלריה ממד ובחללים אלטרנטיביים. לאחר הפסקה ארוכה, בה התמסר לכתיבה, כשעבר לגור בכפר האמנים עין הוד, שב לצייר והוא מציג באופן קבוע בתערוכות הקבוצתיות בגלריה המרכזית של הכפר. ב-2010 הציג תערוכת יחיד בגלריית הבית האדום בתל אביב, וב-2013 הציג תערוכת יחיד בגלריית עין הוד.

\r\n

\r\n\r\n\r\n

יוסי וקסמן, סופר, אמן פלסטי ומעצב - עין הוד

יוסי וקסמן, סופר, אמן פלסטי ומעצב – עין הוד

\r\n

 וקסמן הוא בעליו של משרד לעיצוב בשם שפירא-וקסמן. בין עבודות המשרד – עיצוב ביתנים תדמיתיים שעל חלקם זכה בפרסי עיצוב בינלאומיים, עבור חברות כמו טבע, נען, אי סי איי טלקום ואלביט. עוד עסק המשרד בעיצוב אריזות (ד”ר פישר, מטע, גולדפרוסט ועוד), עטיפות תקליטים (יהודה פוליקר, הראלה בר, שם טוב לוי, תלמה אליגון ועוד) וספרים – בהם “שירי רחל” בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן (שזכה בפרס חתך הזהב של אגודת המעצבים הגרפים בישראל), סדרת “קולות” וכל כתבי זיגמונד פרויד בהוצאת דביר.

\r\n\r\n\r\n

יוסי וקסמן, סופר, אמן פלסטי ומעצב - עין הוד

יוסי וקסמן, סופר, אמן פלסטי ומעצב – עין הוד

\r\n

 דברים שכתבו על יצירתו של יוסי וקסמן:

\r\n

המשורר והמחזאי תמיר גרינברג:  ‫”אלה ציורים שעוצמת הכאב והעצב המתפרצת מתוכם משתקת כמעט. קשה לדבר על ציורים כאלה במונחים של ‘יפה’. אלה ציורים קשים, מעיקים, הטורדים את נפשו של הצופה זמן רב לאחר שיצא את חלל התערוכה. וקסמן מניח לרגשותיו לנבוע בשצף-קצף אל הבד ללא מסננים. למתבונן בציוריו יש תחושה כאילו הביט אל עומק נפשו של יוצרן, ומה שנחשף שם – לא קל לעמוד אל מול עוצמתו”.

\r\n

 המשורר‫, העורך ומבקר הספרות אלי הירש‫: “בעזרת יכולתו הלשונית, כשרון המצאה מפתיע וחוש נדיר לאיזונים רגשיים ואסתטיים, מצליח וקסמן להפוך את אזור הדמדומים שגיבורי הספר “ליבְּשֶן” פועלים בתוכו, לעולם עשיר במשמעות, מעורר אמון ואפילו מלא אור‫”.

\r\n

 ד‫”ר ירון פלג‫: ‫”‘אלכסנדריה יקירתי‫’ הוא אולי הרומן העברי הראשון‫, שמתקרב אל מה שאפשר להגדיר ככתיבה הומואית ז‫’אנריסטית‫… במקום להספיד את קוצר ימיה וגועל פניה של האהבה‫-תאווה המתגוללת ברחובות ובגנים ובבתי השימוש‫, הרומן מעלה את המרדף אחריה לדרגה של שירה כמעט‫… מעבר להומור ולסגנוּן הספרותי‫, יש בתיאורים החושפניים גם ממד אנתרופולוגי‫, ההופך אותם למסמך נדיר למדי בספרות העברית‫”.

\r\n

 הסופרת ומבקרת הספרות יעל ישראל‫: “קשה שלא להישבות בקסם כתיבתו המשוחררת מכל עול‫, כלל וחוק של וקסמן‫. קשה שלא להתאהב בעל כורחך ב‫’ילדים הנוראים‫’ האלה‫, גיבוריו‫… קשה להיגמל מהקריאה במונולוג הסאדו‫-מזוכיסטי של שנאה‫, כאב ואהבה פרוורטית נכזבת‫… כי הספר ‘השחקנית‫’ כתוב על פי רוב בתנופה נהדרת‫”.

\r\n

 המשוררת, המחזאית והסופרת ננו שבתאי: ‫”בציורים של יוסי וקסמן יש פראות של ילד שפשוט אוהב מאוד למשוך את הצבעים על הבד, והוא הופך אותם לסיפורים שלמים עם עלילה, למיתוסים ואגדות, שכמו באגדות – יש בהם גם טוב ורע, ומשהו מובהק, עם הבעה עזה. וקיימים בהם גם ארכיטיפים שכולנו מכירים, אבל עוד הרבה לפני שלמדנו את המילה ‘ארכיטיפים'”.

\r\n\r\n\r\n

יוסי וקסמן, סופר, אמן פלסטי ומעצב - עין הוד

יוסי וקסמן, סופר, אמן פלסטי ומעצב – עין הוד

נשלח ב אמן אחד בכל פעם