" חידת ארץ " - תערוכה בגלריית האמנים עין הוד

"חידת אֶרֶץ"
דן חמיצר וגבריאל פרל
תערוכה זוגית חדשה בגלריית עין הוד
אוצר ומעצב התערוכה: יוסי וקסמן

דן חמיצר וגבריאל פרל בתערוכה זוגית שמנסה לפצח את חידת הארץ, 

את אהבתם-שנאתם לארץ ישראל, ואת הכיסופים שלהם אל הארץ ההיא שאולי כבר איננה.

אצל שני האמנים אנחנו מוצאים את הסמלים הכֹה ישראליים – מגן דויד, דגל, כלים חקלאיים מקומיים, נוף ישראלי, צמחייה ארץ-ישראלית, שרידים של שלטים מקומיים, מפת הארץ וכיו״ב. 

אצל חמיצר הכול קשוח, קורס לעתים ושובב לעתים, לכאורה פסימי, אפילו מקונן על הארץ, הארץ כסמל או כחלום ציוני שלכאורה הולך ונעלם. ואצל פרל הכול צבעוני, ראשוני, ארכאי כמעט, שמח וּבכּחנלי למראה, זורח וחוגג ומלא חיוניות ואהבה לארץ ולדימויים שלה. 

אבל האם כך הם פני הדברים, באמת? האם הקינה של חמיצר אינה אלא סוג של געגוע שבבסיסו הוא אופטימי, עורג, מבקש להשיב את אשר אבד? והאם השמחה של פרל, הדרך שבה הוא בונה את הדימויים, באלפי משיכות מכחול חריפות צבע, פּוּאַנטֶליסטיות, ג׳קסון-פּוֹלוֹקיות, עד שלעתים הם כמעט מתפוררים, אינה אלא משל להתפרקות, לחידלון?

שניהם מבקשים לספר את החידה הלא פתורה הזאת של הארץ, שבכל מצב נתון היא גם נבנית וגם מתפוררת, גם מתקיימת וגם כאילו איננה, בטח שמתעתעת. והניגוד הזה, הכמעט תהומי, בין השפה החמיצרית השכלתנית והשפה הפרלית האקספרסיבית, משלימים לנו את התמונה; במייצבים ובאסמבּלז׳ים של חמיצר שנראים כמו חידות אישיות מאוד, לא פתורות, ובציורים של פרל שהם כמו שטיחי צבע אינסופיים, אבל גם הם עוטים סוד. אולי הקינה והשמחה של השניים מכסה, בעצם, על שברון לב או על רצון להיאחז במשהו שלא קיים כבר יותר?

יוסי וקסמן, אוצר ומעצב התערוכה.

 

 

פתיחה: שבת, 4 בספטמבר 2021, ב-12:00.

נעילה: 3 באוקטובר 2021.

שעות פתיחה לתערוכה ספטמבר 2021-

ימי שישי- 10:00-14:00

ימי שבת, חג וחול המועד-  11:00-16:00

ימי חול וערבי חג: סגור