אמנות מצב: מיצבי מחאה בעין הוד

בחודשים האחרונים, על רקע המחאה המתגברת נגד הרפורמה המשפטית, התעוררו בעין הוד מיצבי מחאה מתוחכמים וחריפים. מי מאחוריהם?

"החלון ושברו", דן חמיצר, 2023. מיצב מחאה על גג הגלריה לאמנות
"החלון ושברו", צולם בשעת שקיעה

בעין הוד מוצבים למעלה מ-150 פסלי חוץ של מיטב האמנים והאמניות שהתגוררו ומתגוררים בכפר. כמעט בכל פינה בכפר יציצו למבקרים פסלי אבן, ברונזה, ברזל ועוד שיגלו עוד טפח מההתרחשות האמנותית המתקיימת בעין הוד. בחודשים האחרונים הצטרפו למקבץ פסלי החוץ מיצבים חדשים, חתרניים, שהתעוררו בין לילה, על רקע המחאה הסוערת לעצירת הרפורמה המשפטית. 

בחודש ינואר האחרון הוצב בכניסה הראשית לעין הוד השלט "מובלעת ליברלית". שלט זה היה יריית הפתיחה לשורה של פעולות מחאה של קבוצת אמנים שפועלת בחודשים האחרונים בכפר האמנים. חברי הקבוצה חשו חובה אמנותית לבטא בכלים אמנותיים את מצב הרוח הישראלי והחשש מפני הרפורמה המשפטית. "מובלעת ליברלית" נולד כתגובה להתבטאויות של חברי כנסת שהתייחסו לחוקים שיאפשרו אפליה על רקע מגדר, העדפה מינית ומיעוטים בישראל.

"אל שלט הכניסה "מובלעת ליברלית" הצטרפה בחודש פברואר פעולת מחאה שנעשתה במדיום של אמנות רחוב תחת הכותרת "שדרת הדמוקרטים". השדרה נולדה כרחוב חדש בכפר עם שילוט מסורתי שמוביל את המבקרים אל גן ימיני הפסטורלי"

אל שלט הכניסה "מובלעת ליברלית" הצטרפה בחודש פברואר פעולת מחאה שנעשתה במדיום של אמנות רחוב תחת הכותרת "שדרת הדמוקרטים". השדרה נולדה כרחוב חדש בכפר עם שילוט מסורתי שמוביל את המבקרים אל גן ימיני הפסטורלי. 

לאורך השדרה רוססו בגרפיטי ציטוטים של מנהיגי עולם שהם הכל חוץ מדמוקרטיים כמו, למשל, סדאם חוסיין, בניטו מוסליני, ולדימיר לנין, ואחרים. הציטוטים מלמדים על הפער שבין מילים למעשים ומזהירים מפני הדרדרות הדמוקרטיה הישראלית. העוקץ של שדרת הדמוקרטיים הוא הציטוט החותם את השיטוט בה – ציטוט של מנהיג מקומי, ראש הממשלה בנימין נתניהו שמתייחס לחשיבותו של בית המשפט העליון בדמוקרטיה מתוקנת.

אל המובלעת הליברלית ושדרת הדמוקרטים הצטרפה לאחרונה עבודת פיסול חוץ חדשה של האמן דן חמיצר, המתגורר בעין הוד. "החלון ושברו" הוא פסל מחאה המורכב מחלון, סורגים ומגן דוד שעבר התערבות: עיקום, שיבוש, שבר, עיוות, קיפול. את הפסל החדש הציב חמיצר, אמן רב תחומי, חידונאי ואיש תקשורת, על גג הגלריה המרכזית לאמנות במרכז הכפר. 

מבט משמעותי וחזק נוצר כאשר מעבר למגן דוד המעוקם, הניצב מאחורי סורגי ברזל, נגלה מבט הנוף: שמיים בהירים או עננים אפורים, זריחתה או שקיעתה של החמה, האופק שמשתנה לאורך שעות היממה ומבטא נבואה או אזהרה – עתיד בהיר או אופק חשוך למדינה?

"החלון ושברו" בתהליך יצירה

"החלון ושברו" הוא פסל מחאה המורכב מחלון, סורגים ומגן דוד שעבר התערבות: עיקום, שיבוש, שבר, עיוות, קיפול. 

 

את הפסל החדש הציב דן חמיצר, אמן רב תחומי, חידונאי ואיש תקשורת, על גג הגלריה המרכזית לאמנות בעין הוד

הניוזלטר של עין הוד

רוצים להישאר מעודכנים?
הרשמו לניוזלטר של עין הוד – מגזין אמנות ותרבות, עדכונים, אירועים מיוחדים והטבות. 
הטבה לנרשמים: גלויה במתנה בחנות גלריה לאמנות עין הוד!

לאון ברונשטיין, פופקורן, 2022